Borcunuzu kapatmanızın üzerinden beş yıl süre geçmesi gerekmektedir. Banka sicilinizi temizlemek için borcu bitirip üzerinden beş yıl geçmesini beklemeniz gerekmektedir. Banka siciliniz bozukken herhangi bir bankanın verdiği hizmetlerden yararlanmanız mümkün değildir.

Yeterli Kredi Notuna Sahip Olmak
Bir diğer konu kredi notunuz. Finansal geçmişinize göre şekillenen kredi notunuz ne kadar yüksek olursa, kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali de o kadar yüksek olur. Kredi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ödediyseniz, mevcut kredi ya da kredi kartı borçlarınızı düzenli ödüyorsanız, gecikmeden dolayı yasal takibe düşmediyseniz kredi notunuz yüksek çıkacaktır crnfinans’nın dijital gücü ile oluşan Notu’nuzu hemen öğrenin!

Yeterli Bir Gelire Sahip Olmak ve Bu Geliri Belgeleyebilmek
Bankaların taleplerine göre şartlar değişebilir ama genellikle çekilen kredinin aylık taksitinin 2 katı kadar gelire sahip olmanız gerekir. Yani 1000 TL aylık taksiti olan bir kredi çekebilmek için en az 2000 TL gelire sahip olmanız gerekir. Ayrıca başka bir kredinizin ödemesi devam ediyorsa, bu durum aylık gelirinizin daha yüksek olmasını gerektirebilir. Yani geliriniz 2000 TL ise ve bir de 900 TL aylık ödemesi olan bir kredinin ödemesi devam ediyorsa, bu durum çekeceğiniz ikinci kredinin verilme ihtimalini ve bu kredinin miktarını etkileyecektir. Ek olarak, aylık gelirinizi maaş bordrosu gibi geçerli bir belge ile belgelemeniz gerekecektir.

Kredi faiz oranları için crnfinans’dan sorgulama yapabilirsiniz.

Yeterli Bir Süre Sigortalı Olarak Çalışmış Olmak
Kredi çekebilmek için yeterli olan sigortalı olarak çalışma süresi, genel olarak bankaların değerlendirmesine göre değişir. Ancak şöyle bir genelleme yapılabilir:

SGK’lı olarak çalışan birisi son iş yerinde en az 3 ay (bazı bankalar için 6 ay), toplamda ise en az 12 ay sigortalı olarak çalışmış olmalı.
Vergi levhalı olarak çalışan birisinin ise vergi levhasında kâr gözükmeli ve söz konusu işletmenin kuruluşunun üzerinden 1 yıldan fazla bir süre geçmiş olmalı.
Memur olarak çalışan yada emekli olan birisinden ise genelde belirli bir süre çalışmış olması istenmez. Ancak bu kişileri değerlendirirken kredi notu daha önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca emekli aylığına sahip olan kişi aldığı bu gelire ek olarak başka bir yerde de çalışıyor ve gelir elde ediyorsa, çalıştığı yerden elde ettiği aylık geliri belgelemesi gerekebilir.
İpotek Verilecekse Eş Rızasının Yazılı Olarak Bankaya Verilmesi
Kredi çekerken aile konutunuzu ipotek olarak verebilmeniz için eşinizden yazılı izin/onay (eş muvafakatnamesi) almanız gerekir. Ayrıca kefil göstermek zorunda kalırsanız, kefilden de eş rızası almanın yasal bir zorunluluk olduğu da belirtilmektedir.

Banka İsterse Kefil Olacak Bir Kişinin Bulunması
Kredi başvurusunda kefil, bankanın inisiyatifindedir. Banka gerekli görürse bir kişinin kefil olmasını isteyebilir. Kredide kefillik konusu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için “Kefilsiz Kredi Nedir?” adlı içeriğimizden destek alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed